Do Detvy zavítali v posledný májový víkend 2015 turisti zo všetkých strán Slovenska na 52. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska.

Turistický vrchol a cieľ približne 1700 turistov bol stratovulkán Poľana. Ako uviedol Daniel Kollár, vydavateľ časopisu, účasť v Detve nezborila rekord, no rozhodne to bol jeden z najpočetnejších ročníkov tohto celoslovenského stretnutia.

Najväčší počet turistov pricestoval do Detvy autobusmi a vlakmi. Tak prišli turisti z Banskej Bystrice a zo Zvolena, ale aj z Liptovského Hrádku, Spišskej Novej Vsi, z Prakoviec na Dolnom Spiši, zo Žarnovice či z Vyhní, z Nitry. Prišli aj niekoľkí turisti z Moravy, Poľska a Kanady. Obec Stará Turá, ktorá pripravuje budúcoročné 53. celoslovenské stretnutie, prišla v zastúpení štyroch desiatok účastníkov.

Daniel Kollár s potešením komentoval, že tak krásne počasie ako v Detve vôbec nebýva bežným. Skutočne, slnko prialo trojdňovému programu. Ten sa začal už v piatok večer o 19.00 hod. besedou s hosťami, s vedením časopisu Krásy Slovenska a s organizátormi v Dome Kultúry A. Sládkoviča. Za hosťujúce mesto Detva ich privítal zástupca primátora Ladislav Bódi. Prihovoril sa aj predseda Klubu slovenských turistov (KST) Peter Dragúň, vydavateľ časopisu Daniel Kollár, predseda pešej turistiky KST Jindro Racek, predseda Klubu slovenských turistov v Detve Juraj Kalamár. Večer moderoval podpredseda detvianskych turistov Jozef Gažo. S ľudovou piesňou a hrou na heligónke na pódium vystúpila populárna dvojica v detvianskom kroji, Anna Hudecová a Jozef Uhrín.

11

V sobotu dopoludnia parkovali na parkovisku nad historickou častou mesta dve desiatky autobusov a viac ako 100 áut na Vrátkach a Skliarove. Turistické výstupy na Poľanu začali na hlavnom námestí pri budove podpolianskeho múzea. Tí, čo šli po červenej značke, pokračovali cez Stavanisko a Kaľamárku. Tí čo šli po modrej cez Skliarovo a Melichovu skalu. Tí, čo sa vybrali po zelenej,  zamierili do hriňovského chotára, na Bystré-Vrátka. Pri vystupovaní k rebríkom Vodopádu Bystrô bol lesný chodník tak plný, že turisti museli čakať v rade. Čas čakania sa podľa výpovedí rôznil. Niektorí čakali 20 minút, iní hovorili o hodinovom zdržaní. Pohľad na vodopád však stál za to. Rozvodnený v krásnom horskom prostredí zadosťučinil najmä tým, ktorí ho navštívili prvýkrát. Vodopád Bystrô získal prvenstvo medzi 7 divmi Podpoľania v nedávnej verejnej ankete, ktorú urobilo občianske združenie PRONATUR v spolupráci so Správou CHKO – Biosférickou rezerváciou Poľana.

22 33

Všetkých zhromaždených účastníkov, včítane tých, ktorí sa na priestranstvo hore pri Hoteli Poľana doviezli na bicykli či autom, privítali z pódia primátori oboch miest južnej strany Poľany. Ako uviedol Jozef Gažo z KST v Detve, poďakovanie patrí obci Očová a mestu Hriňová za spoluprácu a aktívne podieľanie sa na organizácii.

44

66

Hriňovská samospráva zabezpečila pódium, ozvučenie aj heligonkárov. Na gajdách, ktoré sa v dnešných dňoch na Podpoľaní už ozývajú len zriedka, zahral Michal Machava. Na pódium vystúpila aj predsedníčka regionálnej rady KST Eva Škutová. Hotel Poľana je súčasťou územia mesta Hriňová. Primátor Stanislav Horník pozdravil a privítal účastníkov na území mesta. Na Poľanu prišiel so synčekom. Príjemne unavení turisti v menších či väčších skupinách si posadali na horskú lúku pri hoteli. „Som rád, že sa toto stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska v tomto roku koná na Poľane a v našich obciach, v Detve a Hriňovej,“ oslovil účastníkov primátor Detvy Ján Šufliarský, a pokračoval: „aby ste mali možnosť spoznať prírodné krásy Poľany, jej bohatú faunu a flóru, ale aj duchovné bohatstvo ľudí, ktorí tu žijú, ich tradície a zvyky, naše krásne podpolianske tance, hudbu a spev.“ O vyplnenie tohto priania sa opäť postarala spevácka a hudobná dvojica Anna Hudecová a Jozef Uhrín. Jozefovi Gažovi, ktorý  plnil úlohu výkonného organizátora za domáci Klub slovenských turistov pripadla milá úloha na pódiu slávnostne uviesť do života štyri nové publikácie vydavateľstva Dajama vydavateľa časopisu Krásy Slovenska : Náučné chodníky – juhozápad, severozápad, Najkrajšie cyklotrasy – Záhorie a Podunajsko a Najkrajšie pútnické trasy .

55

Keď sa v slnečné sobotné popoludnie turisti vrátili dole do Detvy na hlavné námestie, mohli si pozrieť tradičný program váľania mája, o ktorý sa postarali detský a mládežnícky folklórny súbor z Detvy.

44

Tu sa odohral aj symbolický obrad odovzdania štafety budúcoročnému hosťujúcemu organizátorovi už 53. celoslovenského ročníka stretnutia čitateľov Krás Slovenska. Odovzdal ho Jindro Racek,predseda sekcie pešej turistiky KST do rúk Júliusa Eiseleho, predsedu KST Stará Turá.

V nedeľu 31. mája sa turisti oblečení vo svojich klubových tričkách a primátor mesta Ján Šufliarský opäť zišli na spoločnom programe, tentokrát na nedeľnej bohoslužbe v detvianskom Farskom kostole sv. Františka Assiského. Súčasťou ďakovnej svätej omše za vydarené trojdňové podujatie bolo prinášanie obetných darov. Pozornosť prítomných upútala torta vo farbách a v tvare vydareného 52. celoslovenského stretnutia čitateľov časopisu Krásy Slovenska v Detve. Keď stovky turistov po troch dňoch napokon opustili Detvu, organizátori, hoci unavení, zhodnotili podujatie so spokojnosťou.

Text a foto: Zuzana Juhaniaková