V utorok 24. apríla 2018 sa v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve stretla na svojom treťom zasadnutí Programová rada Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve k príprave 53. ročníka festivalu.

Úvodný a záverečný program tohtoročných Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve budú symbolicky venované dvom osobnostiam detvianskeho festivalu a slovenskej kultúry – Milanovi Križovi a Igorovi Kovačovičovi. Obidvaja sú čestnými občanmi mesta Detva.

Hudobno-spevný program venovaný Milanovi Križovi (90), známemu spevákovi ľudových piesní a znalcovi Poľany, pôvodom z Hrochote, je zaradený na úvod slávností. Program, ktorý bude poctou Igorovi Kovačovičovi (80), zakladateľovi Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve, za celú dobu existencie festivalu i neúnavnému programovému tvorcovi a organizátorovi, bude uzatvárať 53. ročník festivalu a zároveň naplní aj úlohu záverečného programu.

Druhý pôvodne plánovaný program piatkového večera sa z dôvodu technickej náročnosti predstavenia neuskutoční a organizátori slávností hneď po oznámení tohto rozhodnutia začali riešiť náhradný program.

V sobotu popoludní, v rámci detského programu, divákov určite zaujmú malí nadaní jednotlivci – detskí interpreti a v ďalšom programe aj 60-ročný jubilujúci folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče.

Vlaňajšie vystúpenie folklórnych skupín „Všelijaké cigánstva a žarty“ prerušil dážď a tak sa diváci aj účinkujúci dočkajú jeho opätovného uvedenia v sobotu večer o 20.00 hodine. Pri príležitosti 380. výročia založenia Detvy detvianske kolektívy pripravujú program pod názvom „Detvani, Detvani…“ a možnože do tohto termínu vyjde aj očakávaná nová monografia Detva.

Nedeľné popoludnie so začiatkom o 13.30 hod. vyplní Krajanská nedeľa na tému: „Čas plných komôr“ a festival uzavrie záverečný slávnostný program koncipovaný ako pocta Igorovi Kovačovičovi, folkloristovi a zakladateľovi Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.

Z množstva sprievodných podujatí tohto ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve možno spomenúť napríklad pokračovanie cyklu Instrumentum Excellens – Súťaž výrobcov ľudových hudobných nástrojov – v roku 2018 určená výrobcom gájd, gajdíc a strunových nástrojov, tvorivá dielňa a rozhovory o ľudových hudobných nástrojoch.

Opäť nebude chýbať obľúbený jarmok tradičných ľudových remesiel, Salaš na Detve, Krajanský dvor, Dvor Detvanov, majstrovstvo výroby drevených vyrezávaných krížov, vyhrávanie heligónkárov a iné. V tomto roku v areáli amfiteátra pribudne Dvor gajdošov.

Podpolianske múzeum v Detve ponúka viacero zaujímavých výstav, medzi inými aj výstavu domáceho výrobcu opaskov a krpcov Jána Krnáča.

V minulom roku vzbudila mimoriadnu pozornosť účasť dvojíc v tradičnom svadobnom odeve z rôznych regiónov Slovenska ako i Slovákov v Maďarsku a Vojvodine, ich poklona v kostole a sprievod na námestie Detvy spojený s promenádou. Pokračovanie tejto aktivity plánujú organizátori v budúcom roku slávností.

Text: Anna Ostrihoňová
Foto: Peter Berčík, Anna Ostrihoňová