Štvrtok 17. september 2015 bol ideálnym dňom na cestovanie a návštevu historických pamiatok, využili ho aj členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Detve.

Slovensko je nádherná krajina plná zaujímavých miest, preto sa rozhodli využiť posledné letné lúče a v tento deň vycestovali za prírodnými krásami Vysokých Tatier a historickými pamiatkami Liptova. Cestou na Štrbské Pleso bolo tak krásne slnečno, že už z diaľky videli nádhernú panorámu Vysokých Tatier. Po dvoch hodinách cesty dorazili na Štrbské Pleso. Aj keď ráno ešte fúkal ostrejší horský vietor, žiadnemu zo zúčastnených nevadil. Na programe mali prehliadku najvyššie položeného strediska cestovného ruchu na Slovensku a rovnako pomenovaného jazera. Štrbské pleso má rozlohu 20 hektárov a je druhé najväčšie vo Vysokých Tatrách. Oko potešia aj tunajšie menšie vodné plochy, napr. Jazierka lásky, kde si zaľúbenci vyznávajú lásku, bystriny a výhľady na okolité horské štíty. Chránená prírodná oblasť návštevníkov uchvátila svojou jedinečnosťou a krásou. Ďalšou zastávkou bol skanzen ľudovej architektúry a stredovekých staviteľských pamiatok regiónu Liptov v Pribyline, v ktorom sa premiestnili o niekoľko desiatok až stoviek rokov dozadu v čase a spoznali, ako bývali a žili predkovia.

Skanzen je vybudovaný v ústí Račkovej doliny a nad ním sa vypínajú štíty Západných Tatier. Pôsobí ako dedinka v obkolesení ihličnatého lesa, krajom ktorej preteká horská bystrina.

1

Nasledujúca zastávka výletu viedla na okraj mesta Liptovský Mikuláš, kde ho zo severovýchodu ticho stráži vrch Háj – Nicovô. Práve na mieste tohto pietneho areálu sa koncom 2. svetovej vojny odohrávali jedny z najťažších a najdlhších bojov. Na oboch stranách pamätníka sa nachádza cintorín. V súčasnosti tu odpočíva 1386 hrdinov. Detvania spoločne položili veniec k pamätníku posledného odpočinku príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš v roku 1945.

Ďalej navštívili historické centrum Liptovského Mikuláša. Milovníkov pamiatok potešila návšteva Kostola sv. Mikuláša a Múzeum Janka Kráľa, v ktorom sa nachádza mikulášska mučiareň, ktorá zobrazuje jeden z najkrutejších súdov v histórii mesta, keď bol v roku 1713 vypočúvaný a odsúdený najznámejší zbojnícky kapitán Juro Jánošík. Liptovský Mikuláš je spojený s radom osobností nezabudnuteľného významu. Za všetkých možno spomenúť vynikajúceho grafika, mikulášskeho rodáka Kolomana Sokola, ktorého tvorbu si vážil aj Pablo Picasso.

Krásnym zakončením výletu pred návratom domov bola návšteva dreveného artikulárneho kostola vo Svätom Kríži, ktorý je najväčší v celej strednej Európe. Jeho kapacita je až 6000 osôb, postavil ho tesársky majster Jozef Lang, ktorý pri stavbe nepoužíval žiadne projekty, pretože nevedel čítať ani písať a spoliehal sa len na svoje skúsenosti. Kedysi stál v dedine Paludza, ktorá bola zatopená vodnou nádržou Liptovská Mara. Aby s Paludzou nezmizol aj tento unikátny drevený objekt, kostol rozobrali a v priebehu niekoľkých rokov opäť postavili v Svätom Kríži.

Nádherný deň detvianski členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov zakončili neskorým obedom, na ktorý sa už každý veľmi tešil. Celým dňom ich sprevádzalo horúce letné počasie, slniečko a dobrá nálada. Veľké poďakovanie patrí predovšetkým milej a ochotnej vedúcej zájazdu pani Márii Sarvašovej, ktorá všetko zorganizovala bez jedinej chybičky. Účastníci ďakujú aj vodičovi autobusu za to, že ich v poriadku doviezol naspäť domov. Všetci plní dojmov a zážitkov z krásne prežitého dňa sa už teraz tešia na ďalší spoločný výlet.

2

Text a foto: Jana Jedličková