Pri Pomníku padlých v Detve sa vo štvrtok 13. februára spomínalo na druhú svetovú vojnu. O 13. hodine sa tu stretli obyvatelia mesta, žiaci detvianskych škôl, predstavitelia mesta, štátu i samosprávneho kraja.  

Položením vencov a kytíc si uctili pamiatku tých, ktorí pred 75. rokmi položili za našu slobodu vlastné životy. Symbolickým hrobom bojovníkov, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta od fašistov, je Pomník padlých na Námestí SNP v Detve. Kladenie vencov organizovalo Mesto Detva, Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a politické strany v Detve.

„Cesta k slobode bola ťažká, vyžadovala si veľké odhodlanie, osobnú statočnosť a bojové nasadenie všetkých, ktorí sa podieľali na oslobodzovaní nášho mesta a celého Podpoľania,“ povedal vo svojom príhovore primátor Detvy Ján Šufliarský.

Prví osloboditelia vstúpili do Detvy práve 13. februára 1945 okolo desiatej predpoludním. Nemci pri ústupe zničili všetky mosty na potoku Detvianka, rovnako tak aj elektrické vedenia. Viaceré miesta boli zamínované. Trinásteho februára sa však vojna pre Detvu neskončila, pretože v okolí ďalej prebiehali prudké boje. Pri oslobodzovaní Detvy a okolia padlo okolo 1900 vojakov.

„Väčšina z nás vojnové udalosti nezažila a poznáme ich len sprostredkovane. Je ale na nás, aby sme predišli ich návratu. O to viac v dnešnej dobe, kedy sa historické udalosti často prekrúcajú a pravda je nahrádzaná lžou. Namiesto zbraní bojujme zdravým rozumom a triezvym úsudkom,“ dodal primátor. Podľa neho máme povinnosť nezabúdať a pripomínať si tragédiu, ktorá sa tak smutne zapísala do našich dejín.

Text: Milan Suja