V predvečer osláv Slovenského národného povstania, v piatok 28. augusta 2015, občianske združenie DAR – Detvianska aliancia Rómov v spolupráci s Terénnou sociálnou prácou zorganizovalo už piaty ročník minifutbalového turnaja o pohár J.W. Trollmana.

Tento turnaj okrem samotného športu nesie v sebe aj posolstvo. Posolstvo boja proti extrémizmu, ktorý v súčasnej dobe nebezpečne dvíha hlavu a šíri okolo seba nenávisť. Johan Willhelm Trollman bol nemecký Róm, majster Nemecka v boxe v ľahkoťažkej váhe z roku 1933. Nacisti mu z rasových dôvodov titul odobrali. Na nacistami nanútený odvetný zápas nastúpil nalíčený bielym púdrom a vlasmi natretými zlatou farbou, ako karikatúra nenávistného rasizmu. Pred celou Európou nacistom uštedril poriadne K.O. Nakoniec po rokoch prenasledovania neušiel fašistickej pomste a bol v roku 1943, desať rokov po získaní titulu majstra Nemecka, zavraždený v koncentračnom tábore Neungamme. Jeho život, odvaha a športové majstrovstvo inšpirovali členov OZ DAR k tomu, aby na počesť tohto skvelého rómskeho športovca usporiadali každoročne športové podujatie.

Keďže v rómskej komunite v Detve je futbal športom číslo jedna a má bohatú tradíciu, rozhodli sa pre minifutbalový turnaj. Tento rok sa turnaja zúčastnili štyri mužstvá, ktoré bojovali o trofej. Celkovým víťazstvom sa stali hráči Roma Red Star pred teamom Gypsy Real, tretie miesto obsadilo pred turnajom favorizované mužstvo Atletico Roma Detva a štvrté miesto obsadili chlapci z Roma Q.Oveľa viac ako výsledky, bola priateľská atmosféra, v ktorej sa turnaj už tradične odohrával. Toto podujatie nie je len jedným z mnohých športových akcií, má v sebe totiž pridanú hodnotu, nakoľko šíri odkaz antifašizmu a priateľstva medzi všetkými ľuďmi bez rozdielu. Podujatie podporilo mesto Detva a sponzorujúca spoločnosť.