Ešte pred pár hodinami sa skoro na všetkých  vchodoch bytových domov v Detve objavil otvorený list. Ten otvorený list bol adresovaný mne – Jánovi Šiandorovi.

V tomto otvorenom liste ma autor menom Peter Gáborík obvinil, že som vraj autorom článku so zavádzajúcimi informáciami o priemyselnom parku v Detve. Pán Gáborík asi zabudol kde bývam, keď mal potrebu rozlepiť tento list po všetkých vchodoch v Detve. Pritom len nedávno u mňa doma sedel na káve.

Keď mi pán Gáborík zazvonil pri dverách, rád som ho prijal, tak ako každého, kto ma slušne požiada o stretnutie. Tak ako vtedy, aj teraz by som sa mu snažil vysvetliť svoj pohľad na problematiku priemyselného parku v Detve. Kedže mal pán Gáborík ale potrebu rozvešať takéto nezmyselnosti verejne po celom meste, tak mu odpoviem tiež verejne.

Autorom spomínaného článku nie som ja, ale TASR – ak pán Gáborík nerozumie tejto skratke, tiež som mu ju mohol vysvetliť osobne. Je to Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Od tejto agentúry spomínaný článok prebralo niekoľko desiatok médií rovnako aj DTinfo.sk. V článku sa píše o tom, že sa začal proces výstavby nového závodu v Detve, čo je však pravda s čím sa stotožňujem aj ja. Veď proces výstavby neznamená len samotné „stavanie hál“, ale aj celý komplikovaný administratívny proces, ktorý tomu predchádza, a ktorý už prebieha.

Ak ste na sociálnej sieti trochu aktívnejší a zaujímate sa o dianie v meste, tak ste určite postrehli, že pán Gáborík je odporca výstavby v tomto priemyselnom parku a je proti príchodu tohto investora. Pre upresnenie, pán Gáborík je aj človek, čo chcel odpaľovať súkromne haly na súkromných pozemkoch či stavať trojmetrovú protihlukovú stenu krížom cez celú Detvu…

Ďalej ma pán Gáborík v tomto otvorenom liste obvinil, že pretláčam výstavbu priemyselného parku v Detve. Ak by pán Gáborík dokázal pochopiť fungovanie samosprávy, tak by prišiel na to, že tento list mal adresovať pánom poslancom, ak je proti tejto výstavbe a nie mne, občanovi, pretože rozhodovacie právo majú poslanci a nie občania.

Toto svoje rozhodovacie právo páni poslanci aj využili a na mestskom zastupiteľstve rozhodli o odpredaji pozemkov na výstavbu priemyselného parku pre firmu PUNCH, tak ako rozhodli aj o výkupe pozemkov na výstavbu prístupovej cesty do tohto priemyselného parku.

Ďalej pán Gáborík v tomto otvorenom liste obvinil primátora, že primátor je zodpovedný za výstavbu Bioplynovej stanice v tejto časti – Trstená. O umiestnení CTZ a Bioplynovej stanice však znovu rozhodli v roku 2007 – 2008 poslanci. Pán Gáborík si však asi pletie pojmy s dojmamy. To, že niekde figuruje podpis primátora neznamená, že primátor s tým súhlasí. Primátor sa musí podpísat pod všetky rozhodnutia poslancov, ktoré sú v súlade so zákonom. Tak ako sa musel podpísať aj pod prevod teplovodov do súkromých rúk, ktoré páni poslanci tak veľkodušne darovali súkromníkovi a tak doslova okradli tisíce občanov v Detve. Bolo to maximálne nemorálne, ale žiaľ v súlade so zákonom, a tak to nakoniec primátor podpísať musel. Bolo to len pred pár mesiacmi a tak si ešte každý pamätá ako sa práve primátor do poslednej chvíle snažil zachrániť tento majetok občanov. Žiaľ, poslanci rozhodli.

Pán Gáborik, ak Vás v tejto aktivite podporuje práve táto skupinka, tak si dajte pozor. Teraz nemusia vyliepať anonymne po nociach podobné plagáty ako sme si už v Detve hlavne pred rôznymi voľbami zvykli a vy im takto poslúžite ako užitočný idiot.

Dám Vám ešte jednu radu na záver. Ak už chcete vyliepať podobné plagáty po vchodoch v meste, tak ich aspoň adresujte správnym ľuďom. V tomto prípade poslancom či Tlačovej agentúre Slovenskej republiky.

S priateľským pozdravom a prianím všetkého dobrého v novom roku.

Text: Ján Šiandor