V piatok 25. septembra sa verejnosť v Detve môže zapojiť do verejnej zbierky Biela pastelka, ktorej cieľom je pomoc nevidiacim a slabozrakým.

Stačí, keď darca prispeje dobrovoľníkom v uliciach Detvy, ktorí ho odmenia spinkou v tvare pastelky. Okoloidúci v Detve by v tento piatok mali na ulici stretnúť štyri skupiny dobrovoľníkov so zapečatenou pokladničkou. Druhou možnosťou je zaslanie SMS s ľubovoľným textom v hodnote 2 € na číslo 820. Tiež je možnosť vkladom na účet 4030016204/3100.

„Biela pastelka vás podpíše pod pomoc nevidiacim,“ tak uvádzajú v kampani organizátori. Zbierka prebieha na Slovensku dva dni, 25. až 26. septembra. Ambasádorom zbierky v tomto roku je slovenský hokejový reprezentant Michal Handzuš.

a2

Zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002. Jej tradičným podporovateľom je herec Marián Geišberg, ktorý sa aj tento rok stane hlasom Bielej pastelky v TV spotoch.

Cieľom zbierky je pomôcť ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím viesť samostatný život, v ktorom môžu študovať, pracovať, športovať, založiť si rodinu. Aj vďaka darcovským príspevkom odborníci bezplatne pomáhajú nevidiacim a slabozrakým pri výbere pomôcok, učia ich čítať a písať Braillovo písmo, chôdzu s bielou palicou či pracovať na počítači, ktorý hovorí. Ľuďom so zrakovým postihnutím na celom Slovensku poskytujú pomoc i priamo u nich doma.

Tento rok sa Biela pastelka nesie v hokejovom duchu. Ten prináša aj dražbu originálnych hokejových predmetov od Michala Handzuša a ďalších známych slovenských hokejistov ako Marián Hossa, Zdeno Chára či Tomáš Tatar. Výťažok dražby bude venovaný na konto Bielej pastelky.

a1

foto: Michal Handzuš si s klapkami na očiach vyskúšal krájanie cibule a prípravu praženice spolu s nevidiacou Zuzkou Pohankovou zo Zvolena.

Viac na www.bielapastelka.sk.

Text: Zuzana Juhaniaková

Foto: archív Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Krajské stredisko Banská Bystrica