Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve od piatku 7. do nedele 9. júla 2017 pootvoria pokladnicu krásnych klenotov domáceho folklóru a tradícií. Ani na tomto, už 52. ročníku festivalu, nemôžu chýbať milí hostia a krajania.

Pocta otváracieho programu s názvom Rodní spod Poľany v piatok o 20.00 hod. je venovaná veľkému rodákovi, národnému umelcovi profesorovi Štefanovi Nosáľovi. Poctu mu vzdajú tanečníci, hudobníci a speváci zo všetkých strán Poľany. Nasledujúci piatkový program Všelijaké cigánstva a žarty od 21.45 hod. je o humore v obyčajach i vo všednom živote ľudí.

V sobotu o 16.00 hod. scénu prírodného amfiteátra zaplnia najmenší folkloristi, v programe Číčence, číčence … vystúpia detské folklórne súbory.

V sobotu od 17.00 hod. je treba prijať srdečné pozvanie od jubilujúcich domácich súborov. Divákom sa zavďačia Folklórny súbor Hriňovčan, ktorý oslavuje 45 rokov pôsobenia, Folklórny súbor Urpín zo severozápadnej strany Poľany, ktorý oslavuje svoje 55-te výročie a medzi nimi, v Očovej, Folklórna skupina Očovan vlani zavŕšila 80 rokov.

Pod hviezdnatým nebom v sobotu večer od 20.00 hod. sa rozozvučia gajdy. Je im venovaný program Gajdy a ich kultúra na Slovensku z cyklu hudobné dedičstvo. A po nich opäť na dosky prírodného amfiteátra vystúpia domáci s ľudovými hudbami, muzikami a osobitými hernými štýlmi. Program s názvom Vrchárske muziky z Podpoľania sa začne v sobotu o 20.30 hod. Tretí sobotný program, so začiatkom o 21.45 hod. sa nazýva S poklonou a je výberom z tvorby folklórnych kolektívov od Bratislavy po Vranov nad Topľou.

Tohtoročná 44. Krajanská nedeľa s názvom Masky a maškary v ľudovej kultúre začne o 13.30 hod. patriť bude súborom, skupinám a sólistom Slovákov žijúcich v Paríži, v rumunskom Nadlaku, v ukrajinskom Turya Remety, Slovákom z maďarských Tótkomlós, Rudabányácska a Püspökhatvan, z chorvátskeho Josipovac, zo srbských miest Hložany a Báčsky Petrovec, z Clevelandu z amerického štátu Ohio.

Pre návštevníkov 52. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou je v Detve pripravených deväť scénických programov na hlavnej scéne prírodného amfiteátra, dvadsať sedem sprievodných programov a trinásť výstav.

V predvečer slávností, vo štvrtok 6. júla, zavíta do Detvy jubilujúce 60 ročné Rádio Regina, RTVS Štúdio Banská Bystrica. Verejnosť je srdečne pozvaná na slávnostnú verejnú nahrávku Detva v rozhlase – Rozhlas v Detve so začiatkom o 18.00 hod. vo veľkej sále Domu kultúry A. Sládkoviča.

Novinkou tohtoročných folklórnych slávností je sprievod najkrajších mladúch z celého Slovenska od kostola na námestie

Mladé svadobné páry v tradičných svadobných krojoch z rôznych obcí Slovenska, sprevádzané ľudovou hudbou, verejnosť môže uvidieť kráčať v sprievode v nedeľu 9. júla o 11.30 hod. od Farského kostola sv. Františka Assiského po hlavné Námestie SNP.

Mladuchy sa potom ešte objavia aj v záverečnom programe 52. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou s názvom Hosť do domu, Boh do domu so začiatkom o 15.00 hodine na amfiteátri v Detve.

Text: Zuzana Juhaniaková
Foto: Peter Berčík, Peter Meľuch