Detské folklórne skupiny a betlehemci z Podpoľania, ale aj niektorých iných kútov Slovenska sa predstavili včera 13. decembra 2014 v Detve. Už 14. ročník podujatia Koledníci sa konal v rámci detvianskeho vianočného jarmoku, na ktorom si ľudia mohli zakúpiť aj dobroty sviatočnej kuchyne.

„Drevené podpolianske betlehemy a odevy betlehemcov sa na Podpoľaní dedia z pokolenia na pokolenie, pričom sa stále vylepšujú – cez povrieslo, Kubovu masku až po samotný betlehem,“ povedala Emília Sekerešová z detvianskeho Kultúrneho centra.

Väčšinu podpolianskych betlehemov vyrobili tamojší ľudoví umelci najmä v 60. a 70. rokoch uplynulého storočia. Jasličky dávali do malých kostolíkov z dreva či papiera. Tie, opatrené remeňmi, nosia koledníci prevesené cez plece dodnes.

Zachovávajú sa a písomne či ústne prenášajú aj koledy. „Niektoré veršovačky sa však vtipne prispôsobujú dobe a sú v nich zakomponované niektoré ponášky, napríklad na aktuálne politické dianie,“ pripomenula Sekerešová.

Deti sa koledy učia od starších chlapcov, ktorí túto záľubu už zavesili na klinec, ale aj v škole, kde ich k tomu vedú niektorí zanietení učitelia.

FOTO - Jozef Poliak
Betlehemci z Lomu nad Rimavicou | FOTO: Jozef Poliak

Pozornosť obyvateľov Detvy dnes zaujali najmä najmenší betlehemci, oblečení v krojoch, s ozembuchmi, či ako v Podpoľaní vravia, s cepáľmi v rukách. Malí koledníci z Kriváňa sa s namaľovanými fúzami chceli čo najviac priblížiť svojim odrasteným, už takmer dospelým kamarátom.

Pochôdzky koledníkov na Podpoľaní sa začínajú na Štedrý večer, po polnočnej omši a končia sa až na Štefana. Prejsť časť detvianskeho a hriňovského chotára stojí veľa námahy a pre mnohých je to aj poriadna fuška. Najmä Kubo v ovčej koži sa poriadne zapotí.

¼udové vianoèné tradície v Detve
Dievčatá z detvianskeho folklórneho súboru Ratolesť |FOTO: Jozef Poliak

Autor: tasr