Detva 29. jún 2017 – Jarmok tradičných ľudových remesiel – Živá galéria majstrovstva ľudových remeselníkov na Folklórnych slávnostiach v Detve je sprievodným podujatím, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou festivalu už 26. rok.

Výber remesiel sa deje vzhľadom na podmienky, v ktorých sa podujatie vyvíja a to na voľnom priestranstve amfiteátra.

V tohtoročnom jarmoku remesiel sa predstavia viac ako tri desiatky výrobcov, medzi ktorými nebudú chýbať v remeselníckej obci známi, domáci majstri: Ján Krnáč, Štefan Fekiač, Jozef Svoreň, Jozef Murín, Jozef Fekiač, Ján Hodulák a Ján Bariak z Hriňovej, ktorí sú účastníkmi jarmokov tradičných ľudových remesiel na mnohých festivaloch poriadaných na Slovensku.

V jarmoku remesiel je zastúpená pomerne veľká obec výrobcov ľudových hudobných nástrojov: Tibor Kobliček z Turičiek, ktorý sa prednedávnom dožil krásneho životného jubilea rovnej 80-tky, Alexander Králik zo Zvolena, Jaroslav Škoda z Banskej Bystrice, Miroslav Moncoľ a Pavol Bielčík z Kokavy nad Rimavicou, Vladimír Grieš z Lipovských Vlachov – Krmeša, Pavel Tomko z Malého Ruskova, tohto roku k nim pribudne Ľubomír Kopčák z Betlanoviec, ktorý sa prihlásil aj do Súťaže výrobcov slovenských ľudových hudobných nástrojov Instrumentum Excellens – III. cyklus pre rok 2017 Fujary – píšťaly.

Rezbársku obec zastupujú a prácu s drevom, okrem spomínaných domácich majstrov, priblížilia Slavomír Albert-Havran z Handlovej, Ján Maciak z Tisovca, Pavol Ferdinandy z Revúcej, Jaroslav Švihraz Nitrianskej Stredy a Rudolf Gontko z Novej Bane.

Kožušnícku aj garbiarsku obec zastupuje Ľubomír Husárik z Liptovského Ondreja, ktorého manželka Zuzana z kože ním vypracovanej šije kožúšky. Koži a výrobkom z nej sa venuje aj Peter Blaha z Banskej Bystrice, Ján Turis z Hronca. Ženskú remeselnícku obec zastupujú Anna Suchá z Novej Bane, ktorá vyrába kožúšky ako súčasť krojov a Marta Kopilcová z Kamenice, ktorá sa venuje tkaniu a spolu s manželom vyrábajú aj krosná.

Priamo na festivale tvorí nádheru z paličkovanej čipky Lýdia Dejlová z Banskej Bystrice, výrobkami z textilu očaruje dušu najmä malých návštevníkom festivalu Jarka Baková z Partizánskeho. Obidve sú, ako mnohí z účastníkov Jarmoku tradičných remesiel v Detve, registrované v Ústredí ľudovej umeleckej výroby.

Prácu s kovom, drôtom, na jarmoku remesiel zastupujú Jozef Zoller z Leopoldova a zvonkár Stanislav Otruba zo Zázrivej.

Za hrnčiarskym kruhom bude sedieť Peter Tatárik zo Seliec pri Banskej Bystrici.

Nováčikmi jarmoku remesiel tohto roku budú Marián Valent z Krupiny, ktorý sa venuje drevorezbe, kováčstvu, zvonkárstvu a Martina Štefanovská z Ľubietovej, ktorá bude ponúkať kachlice.

Lákadlom pre návštevníkov jarmoku bude v piatok výstavba pece z hliny priamo na mieste, ktorú bude robiť kachliar Rado Kurek z Banskej Bystrice. Rozmery pece majú byť 67×89 cm a do výšky približne 120 cm. Stavať ju bude tradičnou technológiou na hlinu, kde sa kachlice lepia zmesou hliny a kremičitého piesku.

Text: Eva Chlebová
Foto, ilustračné: Zuzana Juhaniaková