V tohtoročnom jarmoku remesiel, od 6. do 8. júla 2018 v areáli amfiteátra na 53. ročníku Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve, sa predstaví tridsaťjeden výrobcov.

Úlohou sprievodného podujatia Jarmok tradičných remesiel je prezentovať majstrovstvo a šikovnosť súčasných majstrov, ktorí sú pokračovateľmi tradičných remeselníkov. Ich majstrovstvo približuje výrobu a remeslá, ktoré sú súčasťou bohatej a pestrej domáckej výroby.

Medzi výrobcami sú zastúpení domáci detvianski majstri Ján Krnáč, Štefan Fekiač, Jozef Svoreň, Jozef Fekiač, Ján Hodulák  a  Ján Bariak z Hriňovej. Šikovné ruky domácich výrobcov návštevníkom priblíži aj  Detviansky Tulipán zastúpený Agátou Hlinicovou. Mnohí z menovaných sú nositeľmi značky Regionálny produkt Podpoľanie®.

Svoje umenie budú prezentovať najmä výrobcovia ľudových nástrojov: Tibor Kobliček, Alexander Králik, Jaroslav Škoda, Miroslav Moncoľ, Pavol Bielčík, Jozef Svoreň, Vladimír Grieš  a  Pavel Tomko.  Záujemcov o hru na píšťalu a fujaru je naozaj neúrekom. Mnohí vyhľadávajú výrobcov z Jarmoku tradičných remesiel od jeho vzniku. Cestu k nim, si okrem domácich záujemcov za roky trvania tohto sprievodného podujatia folklórnych slávností , našlo aj množstvo známych osobností kultúrneho diania na Slovensku.

Rezbársku obec zastupujú a prácu s drevom, okrem spomínaných domácich majstrov, predvedú záujemcom Slavomír Albert-Havran, Ján Maciak, Pavol Ferdinandy, Jaroslav Švihra, Rudolf Gontko a prvýkrát sa v detvianskom jarmoku tradičných remesiel prezentuje rezbár Pavol Vajak zo Zakamenného (ten bude priamo v areáli tvoriť veľkú sochu z dreva).

Kožušnícku obec zastúpi okrem domáceho Jána Hoduláka aj Anna Suchá. Ďalšími ženami v jarmoku remesiel sú Marta Kopilcová ktorá sa venuje tkaniu a spolu s manželom Jozefom vyrábajú aj krosná ,čipkárka Lýdia Dejlová, ktorá je reprezentantkou súčasnej mnohopárovej čipky, keramikárka a šperkárka  Katarína Sásová z Tatranskej Polianky (tá je ďalším nováčikom  podujatia).

Prácu s kovom a drôtom na jarmoku remesiel priblížia návštevníkom drotár Jozef Zoller a zvonkár Stanislav Otruba.

Pastierske kapsy, tradičné opasky a mnohé ďalšie výrobky okrem majstra Jána Krnáča z Detvy, ktorý sa tento rok dožíva jubilea 80-tych narodenín, priamo pred účastníkmi tvoria Ján Turis a  Peter Blaha, ktorý vo  svojej tvorbe používa ako materiál aj rohovinu. Za hrnčiarskym kruhom budú sedieť aj Peter Tatárik  a Branislav Petrinec.

Text a foto: Eva Chlebová