V čiernomorskom letovisku Mamaia sa konali Majstrovstvá Európy v šachu mládeže. Od 5. do 14. septembra 2017 si svoje schopnosti meralo až 1142 mladých šachistov zo 49 krajín Európy. Slovensko tam zastupovala 19 členná výprava za účasti aj dvoch dievčat z Detvy.

V kategórii dievčat do 16 rokov reprezentovali Slovenskú republiku dve hráčky Šachového klubu Garde Detva. Stella Sáňková, strieborná medailistka z Majstrovstiev Slovenskej republiky mládeže  a Kristína Cabanová, ktorá získala 4. miesto na Majstrovstvách Slovenskej republiky.

Stella, nasadená ako 33. hráčka, skončila zo ziskom 5,5 bodov na veľmi peknom 18.mieste. Po turnaji priznala, že bol ťažší ako majstrovstvá sveta pred dvomi rokmi kde štartovala v kategórii do 14 rokov.

Kristína sa v štartovej listine nachádzala na 68. mieste v 75-člennom dievčenskom turnaji. Zo ziskom 3 bodov napokon skončila na 69.mieste. Nováčikovská daň sa u nej prejavila v plnom rozsahu keď mnohé dobre rozohraté partie nedotiahla k zisku bodov.

Prípravy našich dievčat na zápasy viedol medzinárodný majster Sergej Berezjuk. Každý deň kolo o 15:00 hodine, ráno rozcvička, potom príprava so Sergejom, samostatná príprava a opäť príprava so Sergejom, oddych a cesta na kolo.

Dievčatám patrí poďakovanie za vzornú reprezentáciu a sympatický výkon. Vrchovatou mierou ich štart na Majstrovstvách Európy podporilo mesto Detva. Vďaka za prejavenú podporu patrí hlavne  komisii športu.