Utuženie vzťahov a zviditeľnenie Poľany a Podpoľania ako celku, i to bola snaha organizátorov Dňa otvorených dverí Biosférickej rezervácie Poľana, v slnečnú sobotu 27. mája 2017.

Ako informovala Vladimíra Fabriciusová, riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti – Biosférickej rezervácie (CHKO BR) Poľana, na dobrovoľnom vstupnom sa vyzbieralo 646,92 Eur, ktoré budú použité na výrobu interaktívnych prvkov pre návštevníkov Poľany, za čo hlasovalo najviac návštevníkov.

Na celodenné podujatie prišla tisícka návštevníkov z južnej, západnej i severnej strany Poľany. Tento prvý ročník priniesol Poľane aj prvú kráľovnú, stala sa ňou Michaela Šufliarska, ktorá v súťaži na Poľane reprezentovala obec Korytárky. „Víťazke srdečne gratulujeme a prajeme jej, aby krásne posolstvo hodnôt Poľany prezentovala počas svojho kraľovania s rovnakou noblesou akú predviedla na súťaži,“ uvádza webová stránka Správy CHKO BR Poľana. V súťaži mali svoje zástupkyne aj obce Kriváň, Poniky, Stožok, Hrochoť, Hriňová, Dúbravy a Detva, pričom okresné mesto do súťaže nominovalo Radoslavu Hakelovú.

Deň Biosférickej rezervácie Poľana sa začal dopoludňajším programom na Kalamárke, kde si turisti vypočuli archeológa Romana Hrončiaka. Sprevádzal ich po hradisku a priblížil im historické obdobia jeho osídlenia a tiež bezprostredného priestoru pod hradiskom aj osídlenia Detvy, od doby bronzovej až po Slovanov.

Pri horárni si návštevníci pozreli ukážky pozostatkov banskej činnosti na Podpoľaní, ktoré prezentovali manželia Imrich a Oľga Vilhanovci a ďalšiu históriu, ktorú ponúklo v prezentačnom stánku Podpolianske múzeum.

Zvlášť rodiny s deťmi ocenili možnosť vyskúšať si spúšťanie na lane a pozrieť si ukážky lezenia, ktoré pre nich pripravil Jozef Sklenár a jeho tím.

Niektorí turisti pokračovali po turistickej značke na Poľanu ku horskému hotelu peši. Ostatní vyšli na Poľanu zo Skliarova, iní cez Vodopád Bystrého potoka, iní z Hriňovej.

Na pódiu pri horskom hoteli vystúpili dospelí i detskí folkloristi zo zúčastnených obcí v spoločnom programe Výsosť Poľany. Program pripravil Roman Malatinec. Detvu bravúrne reprezentoval Folklórny súbor Podpoľanec a vyslúžil si bujarý potlesk divákov sediacich na horskej lúke, na vreciach vypchatých senom.

Na pódium za Detvu vystúpil aj Detský folklórny súbor Ratolesť a ďalší. Počas celého popoludnia na Poľane mali návštevníci na výber z viacerých zábavných či náučných stanovíšť.

Jedno z nich si vzali na starosť aj Skauti zo 106. zboru Akataleptik z Detvy, ktorí sa venovali deťom a pripravili pre nich lanové dráhy a dobrodružnú cestu podľa pochodových značiek lesom.

Mesto Detva je členom Koordinačnej rady Biosférickej rezervácie Poľana a patrilo do početnej spoluorganizátorskej skupiny tohto prvého ročníka Dňa otvorených dverí Biosférickej rezervácie Poľana. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k podujatiu a k podpore jeho posolstva.

Text a foto: Zuzana Juhaniaková
Foto: archív Správy CHKO – BR Poľana